6. květen 2015 4088 kri

Ve Zdravé Plzni zdravý zub 2015

Slovo hlavního organizátora

V první řadě bych chtěl říci, že se letošní ročník akce Ve zdravé Plzni zdravý zub 2015 náramně vydařil. Stal se rekordní v návštěvnosti a zájmu o náš stánek. Zajisté pomohla velká pomoc v rozšíření povědomosti o naší akci prostřednictvím reklam v MHD, ale také velký dík patří ochotě studentů při roznášení letáků a velmi účinné spolupráci s vedením FN Plzeň a rozmístěním reklamních letáčků po celé FN Plzeň. Letošní ročník se podařilo i zaštítit významnými osobnostmi Plzně. Záštitu nám poskyl primátor města Plzně pan Martin Zrzavecký, starosta ÚMO 3 Radoslav Neubauer, děkan LF UK v Plzni pan doc. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc. a proděkan pro výuku stomatologie pan doc. MUDr. Antonín Zicha, CSc. Chci také moc poděkovat všem, kteří se na chodu naší preventivní akce podíleli a přispěli svým dílem k chodu tohoto krásného a pro všechny přínosného dne.

Adam Špillar

Dne 21.4. 2015 studenti lékařské fakulty v Plzni vyrazili do ulic, aby bojovali. Ne však vlastním tělem a za svobodu, ale kartáčky a vědomostmi za lepší úsměv.

Ráno v 9:00 jsme se sešli na náměstí Republiky a pustili se do příprav. Postavit stánek, vytasit kartáčky a jdeme na to! Stan ještě ani nestál na nohou a už jsme měli prvního zájemce, který se chtěl dozvědět něco o ústní hygieně. A za prvním vzápětí dorazil další a další a další a už to jelo. Nestačili jsme se otáčet. Díky našemu entuziasmu jsme nechtěli nic podcenit a kolemjdoucí byli opravdu dychtiví dozvědět se více, takže s námi někteří strávili čištěním a povídáním i několik desítek minut. Dokonce se k nám přišly poučit i dvě třídy dětí ze školky. Trochu nás to zaskočilo, ale nelenili jsme a ve skupinkách jsme začali ukazovat, jak správně držet kartáček, kdy a jak si zoubky čistit. Za odměnu děti mohly vyčistit obří zuby velikánským kartáčkem nebo zaneřáděné zoubky plyšového nosorožce a dráčka.

V zápalu čištění jsme si ani nevšimli, že se překlenulo poledne, party studentů se prostřídali a vypukla odpolední “směna”. Nedokážu říct, jestli byla větší účast dopoledne nebo odpoledne, zájemců bylo pořád dost. Myslím, že velmi pomohly letáčky umístěné v tramvaji, a tak jsme letos nemuseli tolik “lovit” v okolí a “kořist” nám běhala sama skoro až do náruče. Určitě se na skóre podepsalo i vydařené počasí. Celý den krásně svítilo sluníčko a málokterý student se ubránil, aby nechytil nějaký ten bronz. No, někdo ho chytil až moc. A když jsme u toho chytání… kolem 15:00 se podstatně zhoršily povětrnostní podmínky a foukalo a foukalo. Létaly letáky, kartáčky, ústní vody, svačiny a někteří "lehčí studenti". Ještě aby ne, když stan jsme museli držet v osmi, abychom nepřesunuli celou akci z Náměstí Republiky do Křižíkových sadů. Osm drželo, jeden seděl a školil. Naštěstí se sílícím větrem se blížil konec a všichni jsme to nakonec zdárně ustáli.

Musím uznat, že každý předchozí ročník se na Plzni pozitivně podepsal. Techniky čištění se dostávají do povědomí a nám to dělalo jen radost. Málokdy jsme museli učit techniku úplně novou, ve většině případů jsme jen zdokonalovali dovednosti a posouvali na vyšší úroveň. Proto mockrát přišla na řadu i demonstrace mezizubní péče na té je potřeba v příštích ročnících ještě zapracovat. Povědomí o mezizubních pomůckách je, ale nikdo moc netuší jak s nimi naložit. Kolemjdoucí byli stateční a přiznali se, že buď mezizubní prostory vůbec nečistí, nebo jen občas, a tak jsme nezaháleli a snažili se tyto nedostatky dohnat.

                Celou akci jsem si parádně užila a věřím, že můžu mluvit za všechny plzeňské. Panovala přátelská atmosféra, všichni jsme se bavili a ještě nás hřál pocit (i když to v tom počasí už opravdu nebylo potřeba), že jsme udělali něco dobrého.

 

Nela Jirsová 2. roč ZL

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
Ukončené výběrové řízení - Stomatologie

V Plzni dne 11.09.2020 Č. j.: UKLFP/ 324227/2020   ROZHODNUTÍ DĚKANA O VÝSLEDKU VÝBĚROVÉHO [...]

11. září 2020

Výběrová řízení
VŘ - Vedoucí Ústavu farmakologie a toxikologie

V Plzni 08. 09. 2020 Reg. Nr. UKLFP/357512/2020   Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity [...]

8. září 2020 2

Výběrová řízení
VŘ - Školský zástupce - II. interní klinika

V Plzni dne 25.08.2020 UKLFP/343109/2020-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy [...]

25. srpen 2020 1

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém