
Rozhodování
v paliativní péči očima studentů
Interaktivní edukační pomůcka
Autoři: Mgr. Vojtěch Linka, PhD., PhDr. Markéta Celerová, PhD., Bc. Kristýna Cyprisová, Ing. Barbora Černíková, prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
Autoři jednotlivých posterů
Natálie Kresanová, Kristýna Kovářová, Marian Šofranko, Sarah Mária Lelková, Linda Payerová, Tereza Hřibová, Eliška Maršálková, Marie Baranová, Anna Bauerová
Eticko-psychologické aspekty paliativní péče (EPAP)
volitelný předmět pro čtvrtý a pátý ročník studia všeobecného lékařství LFP UK
Centrum paliativní a podpůrné medicíny LFP UK
Lektoři:
PhDr. Markéta Celerová, PhD.
INEP Medical, Centrum paliativní a podpůrné medicíny LFP UK
Mgr. Vojtěch Linka, PhD.
Psychiatrická klinika, Centrum paliativní a podpůrné medicíny LFP UK
Garant: prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
V rámci volitelného předmětu EPAP míříme na rozšíření znalostí a kompetencí v oblasti paliativní péče. Jádro předmětu tvoří celodenní seminář, při kterém mají studující možnost seznámit se ze základními etickými a psychologickými problémy v péči o pacienty v závěru života (komunikace s paliativním pacientem a jeho rodinou, nastavení plánu péče, limitace péče, sebepéče zdravotníků pracujících s paliativními a umírajícími pacienty, etické aspekty asistované smrti). Výuka je založená na rozboru kazuistik, diskusích ve skupinách, sebereflexi, a sdílení zkušeností.
Na celodenní seminář navazuje příprava posteru v menších skupinách. Studující dostanou k dispozici kazuistiku závažně nemocného pacienta obsahující rozhodovací dilema, a na základě získaných zkušeností a kompetencí vytvářejí komplexní plán postupu péče. Výsledné postery, z nichž některé můžete vidět i na této stránce, zohledňují nejen striktně klinické, ale také komunikační, psychologické a etické stránky dobré (paliativní) péče. Po vypracování posterů následuje závěrečné setkání, při kterém studující své postery prezentují. Zároveň je na něm možnost otevřít témata, které ať už seminář, nebo práce na posterech přinesla.
Na této stránce si můžete projít případ pacienta, který studující zpracovávali. Uvidíte, že každá skupina k němu přistoupila svým osobitým způsobem a snažila se o co nejkomplexnější přístup vedoucí k tomu, co by mělo být cílem každé medicíny, nejen té paliativní, tedy dobré péči zohledňující individualitu každého pacienta.
Náš pacient
Mladý pacient (40 let) s rodinou a dětmi, hospitalizovaný již přes 6 měsíců pro vážný a komplikovaný nepříznivý průběh kardio-pulmonálního onemocnění.
Původně přijat s kardiorespiračním selháním, srdeční dysfunkcí (EF LK 15 %, EF PK 25 %), tromboembolickými komplikacemi (včetně trombů v levé komoře) a s recidivujícími respiračními infekty.
Stav zhoršovala arytmická bouře vyžadující intubaci a umělou plicní ventilaci
Postupně zjištěna ischemická příčina srdeční dysfunkce, kontrolní ECHO potvrdilo jen mírné zlepšení srdeční funkce, a plánovaná implantace kardioverter-defibrilátoru byla zrušena pro další horšení dechových funkcí a celkového stavu.
Následně diagnostikován hrudní empyém a plicní absces (řešený drénem a lavážemi, ale přetrvávající)
Pacient trpí selháním více orgánů (kardiogenní šok, selhání ledvin s nutností dialýzy, hepatopatie, koagulopatie, ileus, hyperamonémie) a i přes intenzivní péči na KJIP dochází k progresi. Je uvažována operace s vysokým rizikem. Jaké bude rozhodnutí? O čem, kdo uvažuje? Co bude dál?
Přístup studujících
Paliativní kazuistika ze všech stran
Přístup k péči o kriticky nemocného
Trend „vítězné“ medicíny
Podpořeno granty: Podpora implementace paliativní péče do pregraduální výuky na LF v ČR (Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP a Nadační fond Kladné nuly) a Podpora edukace v aspektech paliativní a podpůrné medicíny (Ipsen Pharma)