Announced project calls
Mentoringový program UK
Univerzita Karlova v rámci svého poslání podporovat začínající výzkumné pracovníky v jejich profesním rozvoji vyhlašuje výzvu pro mentory pro cyklus 2025/2026.
Cílem Mentoringového programu je kariérní rozvoj vědeckých pracovníků prostřednictvím sdílení neformálních praxí a odborných znalostí s profesně staršími kolegy.
Mentoringový program je zaměřen na:
- Poskytnutí nástrojů pro hladký rozvoj kariéry vědeckých pracovníků na počátku kariéry. Pomáhá efektivně překonávat překážky a řešit dilemata týkající se kariérního směřování.
- Podporu rovných příležitostí a kulturní a institucionální změny na Univerzitě Karlově,s důrazem na podporu žen ve vědě a výzkumu.
Mentee je pro účely tohoto programu držitel titulu Ph.D. s maximálně osmi lety praxe po získání doktorátu a v současnosti zaměstnanec Univerzity Karlovy.
Očekávané přínosy mentoringového programu:
- Pro mentees: Pomoc při identifikaci a dosažení kariérních cílů, přístup k novým sítím a informacím a lepší sladění osobního a profesního života.
- Pro mentory: Zlepšení mentoringových dovedností, osvojení podpůrné kultury v práci s mladými vědci a získání nových komunikačních a vedoucích schopností.
- Pro Univerzitu Karlovu: Podpora žen ve vědě a výzkumu, zavedení nových postupů kariérního rozvoje vědců na počátku kariéry a snížení genderové segregace na středních a vyšších pozicích univerzitního managementu.
Požadavky na mentory:
- Délka praxe: Mentoři mohou pocházet z akademických institucí (jak domácích, takzahraničních) i z neakademického prostředí (firmy, státní instituce, neziskovéorganizace apod.).
- Mentoři z akademické sféry: zkušení vědečtí pracovníci s minimálně osmiletou praxí ve vědě a výzkumu po získání titulu Ph.D.
- Mentoři z neakademických sektorů: nejméně osm let praxe (není vyžadován titul Ph.D.)
- Minimální profesní odstup: Mentor nesmí být zaměstnanec stejné katedry nebo ústavu jako mentee, aby byla zajištěna nezávislost a objektivita rad.
- Časová náročnost: Předpokládáme, že během jednoho roku dojde k minimálně pěti setkáním mezi mentee a mentorem.
- Pro bono: Mentoringový program pro mladé vědce a vědkyně na Univerzitě Karlově neposkytuje finanční kompenzaci za čas strávený jako mentor/mentorka. Účast v programu je na dobrovolné bázi.
Proč se stát mentorem?
- Pozitivní dopad: Možnost sdílet své znalosti a zkušenosti a tím podpořit mladé vědce v jejich kariéře.
- Networking: Rozšíření profesionální sítě a získání nových kontaktů.
- Osobní rozvoj: Rozvoj mentoringových dovedností a získání nových perspektiv.
Harmonogram:
Výzva pro mentory otevřena | do 31. srpna 2025 |
Příprava Výzvy pro mentees | 1. září – 15. října 2025 |
Výzva pro mentees otevřena | 15. října – 10. prosince 2025 |
Matching dvojic Mentee-mentor | 11. prosince 2025 – 31. ledna 2026 |
Zahájení mentoringového cyklu, začátek mentoringových setkání | Únor 2026 |
Ukončení mentoringového cyklu | Prosinec 2026 |
Jak se přihlásit:
Pokud splňujete požadavky ohledně délky praxe a máte zájem stát se mentorem, vyplňte prosím přihlášku na tomto odkazu.
Uzávěrka přihlášek: 31. srpna 2025
V případě dotazů se obracejte na Elišku Chráskovou na e-mail: eliska.chraskova@ruk.cuni.cz s předmětem „Call for mentors”.
Těšíme se na vaši účast a příspěvek k úspěchu tohoto programu a k rozvoji našich vědeckých pracovníků!
Výzva projekty Mobilit Česko – Francie s dobou řešení 2026-2027
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Karmelitská 529/5 118 12 Praha 1 vyhlašuje výzvu k podání žádostí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na podporu bilaterálních projektů výzkumu, vývoje a inovací Česko – Francie v aktivitě Mobility, s dobou řešení 2026-2027
Hlavním cílem aktivity Mobility je podpora formování mezinárodních bilaterálních výzkumných týmů řešících témata výzkumu, vývoje a inovací s vysokým potenciálem uplatnění v mezinárodních výzkumných programech a tím posílení výzkumných kapacit obou partnerských zemí. Předmětem podpory v aktivitě Mobility je česká část bilaterálního výzkumného projektu, připraveného dvěma partnery – institucemi. Formativní charakter projektů orientovaný na utváření mezinárodních partnerství směřuje k jejich mobilitní povaze; jediným způsobilým nákladem jsou náklady na CESTOVNÉ.
Je udána maximální celková výše dotace 200 000 Kč na projekt a současně – 5 – maximální výše dotace 100 000 Kč na kalendářní rok. Tyto dva limity nesmí být v žádosti překročeny6
Dotace bude poskytnuta pouze na kategorii způsobilých nákladů cestovné, a bude vynaložena na cesty do země mezinárodního partnera
Důležité termíny:
Podání Žádosti o podání projektu (ŽoPP) – 7. 5. 2025
Deadline pro podání projektu na MŠMT- 29. 05. 2025
Období řešení projektu – 1.1. 2026- 31.12. 2027
Kompletní informace najdete na tomto odkazu.
MSCA Postdoctoral Fellowships
Základní informace o tomto schématu najdete zde: https://ec.cuni.cz/EC-215.html
Na tomto odkazu je k dispozici i sdílená tabulka (Seznam supervizorů), kam je možné průběžně zapisovat nabídku témat pro tyto postdoktorské projekty, které budou následně inzerovány na webových portálech Euraxess Jobs a Crowdhelix a dále informačními kanály 4EU+, CZELO a MZV.
Pro usnadnění propagace ze strany supervizorů/supervizorek a fakult byla vytvořena šablona letáku, kterou je po stáhnutí možné přizpůsobit pro představení supervizora/supervizorky a konkrétních témat výzkumu. Ostatní pole prosím neměňte.
10. 4. 2025 v dopoledních hodinách (9:00-12:00) je plánována hybridní informační schůzka, která bude reagovat na potřeby žadatelů, supervizorů a podpůrných osob a představí základní rysy projektové podpory ze strany rektorátu. Stávající zaměstnance UK prosíme o registraci na Vzdělávacím portálu UK, ostatní prostřednictvím e-mailu na ondrej.daniel@ruk.cuni.cz.
Potenciální žadatelé se propojí se supervizorem/supervizorkou, který s kontaktní osobou rektorátu potvrdí zájem UK o práci na konkrétním projektovém návrhu. Supervizor/supervizorka vstupuje do přípravy projektu aktivně už během práce na projektovém návrhu, a to nad rámec obecného vyjádření zájmu o podpůrné mechanismy ze strany fakult nebo rektorátu. Kontaktní osoba rektorátu zajistí sérii školení i individuálních konzultací a bude celkový proces společné práce na žádosti koordinovat tak, aby mohla být podána v termínu 10. září 2025 s dostatečnou šancí na úspěch. Vedle toho je možné využít i školení poskytovaná národními kontaktními body v TC Praha, která pro rok 2025 zatím ještě nejsou avizována.
Kontakty na EC OVaV RUK:
Mgr. Ondřej Daniel Ph.D., univerzitní konzultant MSCA PF, ondrej.daniel@ruk.cuni.cz
Mgr. Adéla Jiroudková, vedoucí OVaV, adela.jiroudkova@ruk.cuni.cz
PhDr. Julie Hubeňáková, Ph.D. vedoucí EC, julie.hubenakova@ruk.cuni.cz
4EU+ Visiting professorships
Aliance 4EU+ v rámci svého dlouhodobého úsilí o posilování meziuniverzitní spolupráce vyhlašuje třetí ročník iniciativy 4EU+ Visiting Professorships . Tento program nabízí akademickým pracovníkům jedinečnou příležitost pro sdílení odborných znalostí a získání nových perspektiv prostřednictvím krátkodobého pobytu na jiné 4EU+ univerzitě. Účastníci mohou přednášet, vést výzkumné projekty, vyvíjet společné vzdělávací programy nebo se podílet na organizaci vědeckých workshopů a konferencí.
Hlavní změny pro rok 2025-26:
- Doba pobytu zkrácena na 1-2 měsíce
- Zaměření na začínající vědce (s 2-7 lety odborné praxe po dokončení PhD)
- Napojení na 4EU+ Strategy 2025-2035
Harmonogram:
- Informační online setkání: 25. března 2025, 12:00
- Deadline pro podání žádosti: 19. května 2025
- Rozmezí pro mobilitu: 1. ledna – 30. listopadu 2026
Další informace a odkaz na výzvu samotnou naleznete zde: https://cuni.cz/UK-12980.html.
Online informační setkání k této výzvě se bude konat v úterý 25. března 2025 od 12:00. Registrace je možná pod tímto odkazem.
Effective Grant Writing for Early-Career Researchers
📅 1. 4. 2025, 10:00 – 12:00
📌 Patriotic Hall, Karolinum (Ovocný trh 560/5, Prague)
This workshop is designed to demystify the grant writing process and equip you with the tools necessary to craft persuasive proposals that resonate with funders, using European Research Council (ERC) grants as an example. Whether you are seeking funding for your dissertation research or planning future projects, this workshop will provide comprehensive insights into the strategies that lead to successful grant applications.
Additionally, it will offer information on the support mechanisms provided by the European Centre Rectorate at Charles University.
Workshop Outcomes:
- Gain a thorough understanding of various types of funding opportunities available for early-career researchers, including ERC grants, and how to identify those that align with your research goals.
- Learn to construct persuasive and well-structured proposals that effectively communicate the significance and impact of your research, with specific tips on ERC applications.
- Acquire skills for preparing detailed and realistic proposals that comply with funder guidelines to enhance your proposal’s competitiveness.
About the speaker:
Professor Miri Yemini is a full Professor of Education in the Faculty of Education for Science and Technology at Technion. There, she leads a research group focusing on global dimensions of education. The research group conducts multidisciplinary studies aimed at understanding policy-making processes in the field of education, examining the practices of various stakeholders in educational systems worldwide, and proposing approaches to enhance educational practices within and beyond schools. Between 2023 and 2028, Professor Yemini is leading a large international research funded by the European Research Council, aiming to study youth activism in diverse contexts, including climate crisis and human rights. Research within the group belongs to the fields of comparative education and sociology of education.
Please secure your spot, as spaces are limited. You can register here https://forms.office.com/e/5VNndnyN10.
CHARLESTON Programme announced
Welcome to the Charleston Programme, a postdoctoral fellowship opportunity at Charles University,
designed to support outstanding early-career researchers in advancing their careers
The Charleston Programme seeks to attract twenty outstanding postdoctoral researchers to conduct
research across various faculties and institutes of Charles University. Each fellowship will span
24 months plus additional mandatory non-academic secondment lasting between 3 and 6 months. The
programme will feature two application calls, one in 2025 and another in 2026.
Deadline for proposals open until 31. 5. 2025, 14:00 Prague time
Interviews with selected candidates – 27. 8. – 3. 3. 2025
Project starts 11/2025 – 1/2026
Complete information available on this link.
For more information please contact jitka.horakova@lfp.cuni.cz
Vyhlášení 10. kola soutěže PRIMUS
Univerzita Karlova v souladu se svým Dlouhodobým záměrem vyhlašuje soutěž Primus. Cílem této soutěže je podpořit vědecké pracovníky/pracovnice (zpravidla s dlouhodobými zahraničními zkušenostmi či přicházejícími ze zahraničí) při zakládání nových vědeckých skupin a laboratoří na univerzitě. Dodatečná podpora již existujících skupin není v rámci této soutěže možná.
Soutěž Primus by měla umožnit vybraným mladým vědeckým osobnostem rozvinout vlastní nezávislý vědecký program a nabídnout mezinárodně srovnatelné prostředí pro vědeckou práci začínajících vědeckých pracovníků/pracovnic a studentů/studentek zejména magisterského a doktorského stupně. Jeho motivace vychází z principů, na kterých je založena činnost Evropské výzkumné rady (ERC).
Soutěž Primus se řídí Zásadami schválenými Vědeckou radou UK, které jsou obsaženy v Opatření rektora č. 6/2024 „Zásady soutěže Primus“, a Opatření rektora č. 9/2025 „Vyhlášení 10. ročníku soutěže Primus UK (rok 2026).
Podání soutěžního návrhu je možné prostřednictvím informačního systému IS Věda.
Řešitelský tým tvoří:
- hlavní řešitel/řešitelka projektu, který je v době podání projektu max. 8 let od udělení Ph.D. (nebo jeho ekvivalentu) zpravidla s dlouhodobými zahraničními zkušenostmi či přicházejícími ze zahraničí. Hlavní řešitel/řešitelka musí být po dobu realizace projektu zaměstnancem/zaměstnankyní univerzity. Jeho pracovní úvazek musí být minimálně 0,5 v rámci univerzity po celou dobu realizace projektu.
- studenti doktorských studijních programů univerzity
- studenti magisterských, navazujících magisterských nebo bakalářských studijních programů univerzity
- jiní akademičtí a vědečtí pracovníci univerzity
- techničtí a odborní pracovníci univerzity
Řešitelský tým může být hlavním řešitelem/řešitelkou v průběhu řešení projektu modifikován dle zdůvodněné potřeby.
Zahájení soutěže: 1. 3. 2025
Ukončení soutěže: 21. 4. 2025 ve 14 hod
Poslední možnost registrace osob mimo UK: 7. 4. 2025
Zahájení řešení: nejdříve 1. 1. 2026 a nejpozději 1. 9. 2026
Doba řešení projektů jsou nanejvýš 4 roky
Zveřejnění výsledků 10. kola soutěže: nejpozději 1. 7. 2025
Více informací naleznete na stránkách UK.
V návaznosti na Opatření děkana č. 8 /2014 prosíme zájemce o zaslání vyplněné Žádosti o podání projektu na adresu Projektového a investičního oddělení do 21. 3. 2025!
Výzvy grantových soutěží GA ČR pro rok 2026
Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvy k podávání návrhů:
- standardních projektů – vyhlášení, zadávací dokumentace a další informace jsou k dispozici zde
- projektů JUNIOR STAR – vyhlášení, zadávací dokumentace a další informace jsou k dispozici zde
- POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – INCOMING – vyhlášení, zadávací dokumentace a další informace zde
- POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP – OUTGOING – vyhlášení, zadávací dokumentace a další informace zde
- Návratové granty – vyhlášení, zadávací dokumentace a další informace zde
- mezinárodní projekty – návrhy projektů hodnotí buď obě agentury zároveň (bilaterální spolupráce), nebo jsou doporučeny k financování jen jednou agenturou a druhá její doporučení přejímá (Lead Agency spolupráce).
Zapojené agentury na principu bilaterální spolupráce:
- Tchaj-wan – National Science and Technology Council (NSTC)
- Jižní Korea – National Research Foundation of Korea (NRF)
Zapojené agentury na principu Lead Agency (LA)
- Rakousko – Austrian Science Fund (FWF)
- Německo – German Research Foundation (DFG)
- Polsko – National Science Centre (NCN)
- Slovinsko – The Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS)
- Švýcarsko – Swiss National Science Foundation (SNSF)
- Lucembursko – National Research Fund (FNR)
- USA – National Science Foundation (NSF)
- Chorvatsko – Croation Science Foundation (HRZZ)
Více informací k LA projektům: GA ČR v roli Lead Agency
GA ČR v roli v roli partnerské organizace – aktuální výzvy
Důležité termíny:
24. 2. 2025 – zaslání Žádosti o podání projektu na adresu pgc@lfp.cuni.cz (viz Postup pro podání projektů)
21. 3. 2025 – Fakultní termín pro zaslání kompletních podkladů ke kontrole
3. 4. 2025 – Odeslání finálního návrhu na GA ČR
V případě, že je GA ČR partnerskou organizací, je deadline určený termínem stanoveným zahraničními agenturami. Pravidlem je, že česká část návrhu musí být doručena do 7 dnů od oficiálního deadlinu partnerské agentury. V případě, že agentury mají celoroční výzvu, platí, že česká část návrhu musí být doručena do 7 dnů od podání k partnerské agentuře.
Vyhlášení jednostupňové veřejné soutěže o účelovou podporu na léta 2026-2029
Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo dne 3. 2. 2025 jednostupňovou veřejnou soutěž o účelovou podporu MZ na řešení projektů zdravotnického výzkumu a vývoje naplňujících vyhlášený Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030
Předmět soutěže
Účelová podpora MZ je určena na řešení projektů aplikovaného výzkumu, tj. projektů řešených za účelem získání nových poznatků směrovaných ke specifickému, předem stanovenému praktickému cíli s danou aplikací výsledků ve zdravotnictví. Aplikovaný výzkum ve zdravotnictví je zaměřen na řešení problémů spojených s diagnostikou, léčbou a prevencí lidských onemocnění. Podrobné uvedení cílů a očekávaných přínosů je uvedeno v Programu. Žádosti o účelovou podporu MZ zasílané uchazeči na předepsaných elektronických formulářích, musí naplňovat vyhlášený Program, resp. přispívat k řešení problémů zdravotnictví.
Způsob podávání žádostí
Formuláře žádosti jsou dostupné výhradně v internetové on-line aplikaci ISVP vytvořené k tomuto účelu na adrese http://eregpublic.ksrzis.cz. Žádost musí být vyplněna a konvertována do formátu PDF podle návodu obsaženého v aplikaci.
Předpokládaná délka trvání řešení projektů je 48 měsíců.
Pro vstup do aplikace ISVP je nutné mít zřízený uživatelský účet.
Důležité termíny:
- Soutěžní lhůta: 4. 2. 2025 a končí dnem 21. 3. 2025 (do 12:00 hod)
- Termín pro zaslání vyplněné Žádosti o podání projektu 17. 2. 2025(podrobné pokyny při podávání projektu s formulářem zde)
- Termín pro zaslání dokumentace k Etické komisi 17. 2. 2025(platí pouze pro uchazeče, kteří potřebují do projektu souhlasné stanovisko EK)
- Fakultní termín: 14. 3. 2025
- Hodnotící lhůta: 22. 3. 2025 – 16. 11. 2025
- Zahájení řešení vybraných projektů: 1. ledna 2026 (s ohledem na skutečné datum podpisu smluv)
- Ukončení řešení projektů nejpozději do 31. 12. 2029.
Více informací naleznete na stránkách AZV nebo MZ.
V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte Projektové a investiční oddělenípgc@lfp.cuni.cz / jitka.krouparova@lfp.cuni.cz (tel. 377 593 482)
Avíza připravovaných výzev v programu Horizont Evropa / Announcements of upcoming Horizon Europe calls
MSCA Cofund 2025, ID: HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01. | Evropská komise | 24. 6. 2025 | Odkaz |