Announced project calls
Kurz metodologie výzkumu, Stipendium pro vědkyně matky, Cena MUDr. Jana Bureše a další
Dovolujeme si Vás pozvat na oblíbený Kurz metodologie výzkumu vedený prof. Andělem (Arizona State University), pořádaný ve spolupráci 2. LF UK v termínu 29. a 30. května.
Přihláška zde: https://forms.gle/CzVS77ajMSoehcvT8
Rádi bychom Vás informovali o našich dalších projektech, budeme rádi, když se zapojíte.
Stipendium pro vědkyně matky, uzávěrka přihlášek 31.5.2025.
Soutěž o Cenu MUDr. Jana Bureše za rok 2024 za nejlepší odbornou publikaci mladých autorů, zaměřenou na problematiku Alzheimerovy nemoci a demencí v oblasti neurologie, psychiatrie, geriatrie a neurověd. Vítězný autorský tým bude odměněn částkou 50 000Kč, uzávěrka přihlášek 31.5.2025.
Cena manželů Elišky a Zdeňka Strmiskových za rok 2025, za významný přínos k výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby – odměna pro vítěze 100 tis. Kč, nominace přijímáme do 31.11.2025.
Dlouhodobý Projekt na podporu geriatrických ambulancí, Projekt na podporu školitelů v geriatrii, ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností ČLS JEP, partnerem je Abakus – nadační fond zakladatelů Avastu.
Podporujeme aktivní účast na prestižních světových konferencích a publikační a lektorskou činnost.
Pro pečující:
Mobilní aplikaceTerrapinopro screening a prevenci Alzheimerovy nemoci.
Více informací naleznete na www.alzheimernf.cz a FB, sdílejte je a přepošlete prosím kolegům.
Těšíme se na Vaše přihlášky i případné dotazy, které rádi zodpovíme: sekretariat@alzheimernf.cz 2)
4EU+ Erasmus Mundus Working Seminar: From Joint Design to Implementation
4EU+ Alliance is happy to announce that the registration for the 4EU+ Erasmus Mundus Working Seminar: From Joint Design to Implementation is now open!
This seminar helps 4EU+ teams prepare Erasmus Mundus Design Measures (EMDM) and Erasmus Mundus Joint Masters (EMJM) proposals for submission in 2026 or 2027. The Seminar is organised in the framework of the 4EU+ ETERNITY project, funded by the Polish National Agency for Academic Exchange (NAWA), in synergy with the Erasmus+ 1CORE project.
In order to register please fill out this form ➡️ LINK TO REGISTRATION FORM
Registration deadline: 25 April 2025
- For whom? Staff from 4EU+ universities actively working with joint programme development and Erasmus Mundus proposals. The seminar is designed for academics preparing an Erasmus Mundus proposal, as well as administrative staff supporting them. The event is dedicated to both coordinators and partners of the planned project (we encourage the participation of whole teams).
- We invite more than one representative per university per programme!
- Where & when? 11-13 June 2025 in Warsaw, on-site
- Maximum number of participants: 30
- Travel & accommodation: participation costs for 4EU+ members will be covered from 4EU+ETERNITY budget. UW team will contact all participants.
More information can be found on 4EU+ website: https://4euplus.eu/4EU-1093.html
Mentoringový program UK
Univerzita Karlova v rámci svého poslání podporovat začínající výzkumné pracovníky v jejich profesním rozvoji vyhlašuje výzvu pro mentory pro cyklus 2025/2026.
Cílem Mentoringového programu je kariérní rozvoj vědeckých pracovníků prostřednictvím sdílení neformálních praxí a odborných znalostí s profesně staršími kolegy.
Mentoringový program je zaměřen na:
- Poskytnutí nástrojů pro hladký rozvoj kariéry vědeckých pracovníků na počátku kariéry. Pomáhá efektivně překonávat překážky a řešit dilemata týkající se kariérního směřování.
- Podporu rovných příležitostí a kulturní a institucionální změny na Univerzitě Karlově,s důrazem na podporu žen ve vědě a výzkumu.
Mentee je pro účely tohoto programu držitel titulu Ph.D. s maximálně osmi lety praxe po získání doktorátu a v současnosti zaměstnanec Univerzity Karlovy.
Očekávané přínosy mentoringového programu:
- Pro mentees: Pomoc při identifikaci a dosažení kariérních cílů, přístup k novým sítím a informacím a lepší sladění osobního a profesního života.
- Pro mentory: Zlepšení mentoringových dovedností, osvojení podpůrné kultury v práci s mladými vědci a získání nových komunikačních a vedoucích schopností.
- Pro Univerzitu Karlovu: Podpora žen ve vědě a výzkumu, zavedení nových postupů kariérního rozvoje vědců na počátku kariéry a snížení genderové segregace na středních a vyšších pozicích univerzitního managementu.
Požadavky na mentory:
- Délka praxe: Mentoři mohou pocházet z akademických institucí (jak domácích, takzahraničních) i z neakademického prostředí (firmy, státní instituce, neziskovéorganizace apod.).
- Mentoři z akademické sféry: zkušení vědečtí pracovníci s minimálně osmiletou praxí ve vědě a výzkumu po získání titulu Ph.D.
- Mentoři z neakademických sektorů: nejméně osm let praxe (není vyžadován titul Ph.D.)
- Minimální profesní odstup: Mentor nesmí být zaměstnanec stejné katedry nebo ústavu jako mentee, aby byla zajištěna nezávislost a objektivita rad.
- Časová náročnost: Předpokládáme, že během jednoho roku dojde k minimálně pěti setkáním mezi mentee a mentorem.
- Pro bono: Mentoringový program pro mladé vědce a vědkyně na Univerzitě Karlově neposkytuje finanční kompenzaci za čas strávený jako mentor/mentorka. Účast v programu je na dobrovolné bázi.
Proč se stát mentorem?
- Pozitivní dopad: Možnost sdílet své znalosti a zkušenosti a tím podpořit mladé vědce v jejich kariéře.
- Networking: Rozšíření profesionální sítě a získání nových kontaktů.
- Osobní rozvoj: Rozvoj mentoringových dovedností a získání nových perspektiv.
Harmonogram:
Výzva pro mentory otevřena | do 31. srpna 2025 |
Příprava Výzvy pro mentees | 1. září – 15. října 2025 |
Výzva pro mentees otevřena | 15. října – 10. prosince 2025 |
Matching dvojic Mentee-mentor | 11. prosince 2025 – 31. ledna 2026 |
Zahájení mentoringového cyklu, začátek mentoringových setkání | Únor 2026 |
Ukončení mentoringového cyklu | Prosinec 2026 |
Jak se přihlásit:
Pokud splňujete požadavky ohledně délky praxe a máte zájem stát se mentorem, vyplňte prosím přihlášku na tomto odkazu.
Uzávěrka přihlášek: 31. srpna 2025
V případě dotazů se obracejte na Elišku Chráskovou na e-mail: eliska.chraskova@ruk.cuni.cz s předmětem „Call for mentors”.
Těšíme se na vaši účast a příspěvek k úspěchu tohoto programu a k rozvoji našich vědeckých pracovníků!
Výzva projekty Mobilit Česko – Francie s dobou řešení 2026-2027
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Karmelitská 529/5 118 12 Praha 1 vyhlašuje výzvu k podání žádostí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na podporu bilaterálních projektů výzkumu, vývoje a inovací Česko – Francie v aktivitě Mobility, s dobou řešení 2026-2027
Hlavním cílem aktivity Mobility je podpora formování mezinárodních bilaterálních výzkumných týmů řešících témata výzkumu, vývoje a inovací s vysokým potenciálem uplatnění v mezinárodních výzkumných programech a tím posílení výzkumných kapacit obou partnerských zemí. Předmětem podpory v aktivitě Mobility je česká část bilaterálního výzkumného projektu, připraveného dvěma partnery – institucemi. Formativní charakter projektů orientovaný na utváření mezinárodních partnerství směřuje k jejich mobilitní povaze; jediným způsobilým nákladem jsou náklady na CESTOVNÉ.
Je udána maximální celková výše dotace 200 000 Kč na projekt a současně – 5 – maximální výše dotace 100 000 Kč na kalendářní rok. Tyto dva limity nesmí být v žádosti překročeny6
Dotace bude poskytnuta pouze na kategorii způsobilých nákladů cestovné, a bude vynaložena na cesty do země mezinárodního partnera
Důležité termíny:
Podání Žádosti o podání projektu (ŽoPP) – 7. 5. 2025
Deadline pro podání projektu na MŠMT- 29. 05. 2025
Období řešení projektu – 1.1. 2026- 31.12. 2027
Kompletní informace najdete na tomto odkazu.
MSCA Postdoctoral Fellowships
Základní informace o tomto schématu najdete zde: https://ec.cuni.cz/EC-215.html
Na tomto odkazu je k dispozici i sdílená tabulka (Seznam supervizorů), kam je možné průběžně zapisovat nabídku témat pro tyto postdoktorské projekty, které budou následně inzerovány na webových portálech Euraxess Jobs a Crowdhelix a dále informačními kanály 4EU+, CZELO a MZV.
Pro usnadnění propagace ze strany supervizorů/supervizorek a fakult byla vytvořena šablona letáku, kterou je po stáhnutí možné přizpůsobit pro představení supervizora/supervizorky a konkrétních témat výzkumu. Ostatní pole prosím neměňte.
10. 4. 2025 v dopoledních hodinách (9:00-12:00) je plánována hybridní informační schůzka, která bude reagovat na potřeby žadatelů, supervizorů a podpůrných osob a představí základní rysy projektové podpory ze strany rektorátu. Stávající zaměstnance UK prosíme o registraci na Vzdělávacím portálu UK, ostatní prostřednictvím e-mailu na ondrej.daniel@ruk.cuni.cz.
Potenciální žadatelé se propojí se supervizorem/supervizorkou, který s kontaktní osobou rektorátu potvrdí zájem UK o práci na konkrétním projektovém návrhu. Supervizor/supervizorka vstupuje do přípravy projektu aktivně už během práce na projektovém návrhu, a to nad rámec obecného vyjádření zájmu o podpůrné mechanismy ze strany fakult nebo rektorátu. Kontaktní osoba rektorátu zajistí sérii školení i individuálních konzultací a bude celkový proces společné práce na žádosti koordinovat tak, aby mohla být podána v termínu 10. září 2025 s dostatečnou šancí na úspěch. Vedle toho je možné využít i školení poskytovaná národními kontaktními body v TC Praha, která pro rok 2025 zatím ještě nejsou avizována.
Kontakty na EC OVaV RUK:
Mgr. Ondřej Daniel Ph.D., univerzitní konzultant MSCA PF, ondrej.daniel@ruk.cuni.cz
Mgr. Adéla Jiroudková, vedoucí OVaV, adela.jiroudkova@ruk.cuni.cz
PhDr. Julie Hubeňáková, Ph.D. vedoucí EC, julie.hubenakova@ruk.cuni.cz
4EU+ Visiting professorships
Aliance 4EU+ v rámci svého dlouhodobého úsilí o posilování meziuniverzitní spolupráce vyhlašuje třetí ročník iniciativy 4EU+ Visiting Professorships . Tento program nabízí akademickým pracovníkům jedinečnou příležitost pro sdílení odborných znalostí a získání nových perspektiv prostřednictvím krátkodobého pobytu na jiné 4EU+ univerzitě. Účastníci mohou přednášet, vést výzkumné projekty, vyvíjet společné vzdělávací programy nebo se podílet na organizaci vědeckých workshopů a konferencí.
Hlavní změny pro rok 2025-26:
- Doba pobytu zkrácena na 1-2 měsíce
- Zaměření na začínající vědce (s 2-7 lety odborné praxe po dokončení PhD)
- Napojení na 4EU+ Strategy 2025-2035
Harmonogram:
- Informační online setkání: 25. března 2025, 12:00
- Deadline pro podání žádosti: 19. května 2025
- Rozmezí pro mobilitu: 1. ledna – 30. listopadu 2026
Další informace a odkaz na výzvu samotnou naleznete zde: https://cuni.cz/UK-12980.html.
Online informační setkání k této výzvě se bude konat v úterý 25. března 2025 od 12:00. Registrace je možná pod tímto odkazem.
CHARLESTON Programme announced
Welcome to the Charleston Programme, a postdoctoral fellowship opportunity at Charles University,
designed to support outstanding early-career researchers in advancing their careers
The Charleston Programme seeks to attract twenty outstanding postdoctoral researchers to conduct
research across various faculties and institutes of Charles University. Each fellowship will span
24 months plus additional mandatory non-academic secondment lasting between 3 and 6 months. The
programme will feature two application calls, one in 2025 and another in 2026.
Deadline for proposals open until 31. 5. 2025, 14:00 Prague time
Interviews with selected candidates – 27. 8. – 3. 3. 2025
Project starts 11/2025 – 1/2026
Complete information available on this link.
For more information please contact jitka.horakova@lfp.cuni.cz
Avíza připravovaných výzev v programu Horizont Evropa / Announcements of upcoming Horizon Europe calls
MSCA Cofund 2025, ID: HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01. | Evropská komise | 24. 6. 2025 | Odkaz |