3. srpen 2013 5847 kri

Fakulta přivítala špičkového vědce

V pondělí 22. 7. navštívil naší fakultu německý vědec dlouhodobě působící v USA, Peter Kuhn, Ph.D., Associate Professor ze Scripps Research Institute. Společně s pěti akademickými a vědeckými pracovníky naší fakulty, MUDr. Václavem Liškou, Ph.D., RNDr. Martinem Peštou, Ph.D., Mgr. Pavlem Pitulem, Ing. et Ing. Jiřím Polívkou a Ing. Lucií Vištejnovou vystoupil Dr. Kuhn na semináři věnovaném novinkám v oblasti buněčné a molekulární nádorové biologie.

Dr. Kuhn, který je ředitelem výzkumného programu ve Scripps Physics Oncology Center (La Jolla, San Diego, Kalifornie), byl vedoucím týmu, který vyvinul novou experimentální cestu identifikace a následné analýzy buněk, které se ze solidních tumorů dostanou do krevního oběhu. Tyto buňky, které označujeme jako cirkulující nádorové buňky (circulating tumor cells, CTC), se mohou v blízké budoucnosti stát jedním z nástrojů, jak rozšířit a prohloubit diagnostiku vybraných molekulárních aspektů nádorů.

Nově vyvinutá metoda je označována jako high-definition test na CTC (HD-CTC). Test vyhodnocuje až 40 000 digitálních snímků krevního „nátěru“, identifikuje a označí abnormální buňky a pouze malou část snímků, těch se zachycenými suspektními nálezy, předá k mikroskopické analýze patologovi. Výhodou metody je možnost analyzovat nádorové buňky postupně a dynamicky v průběhu onemocnění, a to bez invazivního zásahu či zátěže pro pacienta. “Cílem je individualizace péče. Zkoušíme identifikovat nové mutace, které se v nádorech objevují a vedou například k rezistenci na podávanou chemoterapii,” řekl dr. Kuhn a dodal: “Naše metoda neléčí nádory. Ale může být velmi cennou v pochopení evoluce nádorového procesu.

Metoda je nyní připravována pro schválení FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a následné zavedení do klinické praxe. Na těchto přípravách pracuje nová biotechnologická společnost Epic Science, Inc. v La Jolla, jíž je Dr. Kuhn spoluzakladatelem.

Rychlé odkazy

Výběrová řízení
Výběrové řízení Asistent Psychiatrická klinika

V Plzni dne 16. 9. 2019 Č. j.: UKLFP/264166/2019-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity [...]

17. září 2019 1

Výběrová řízení
Výběrové řízení Profesor Gynekologicko-porodnická klinika

In Pilsen 29. 8. 2019   The Dean of the Faculty of Medicine in Pilsen, Charles University invites [...]

31. srpen 2019

Výběrová řízení
Výběrové řízení Asistent Ústav anatomie

V Plzni 28. 8. 2019 Č. j.: UKLFP/251108/2019-1 Děkan Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy [...]

30. srpen 2019 1

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém