16. září 2019 1569 dvomi

Odvážní středoškoláci se utkají v poskytování první pomoci

Plzeň, 12. listopadu 2018– V Šafránkově pavilonu plzeňské lékařské fakulty se 14. listopadu sejdou studenti středních škol, které zajímá poskytování první pomoci. Cílem Soutěže odvážných středoškoláků (S.O.S.) je nabídnout studentům možnost vyzkoušet si teoretické znalosti v praxi na co nejvěrohodněji připravených a namaskovaných situacích, které mohou v životě skutečně nastat. Soutěž pořádají už pátým rokem členové spolku dobrovolných záchranářů Life Saving Support, složeného ze studentů Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy a oboru Zdravotnický záchranář na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity.

Pro soutěžící z plzeňských středních škol ve věku od 15 do 19 let je letos připraveno celkem 12 stanovišť. Dvoučlenné týmy budou mít za úkol ošetřit na každém stanovišti figuranty s různými poraněními a správně při tom použít postupy laické první pomoci. Odvážní středoškoláci si vyzkouší modelové situace od klasické resuscitace, přes různé typy úrazů až po zástavu masivního krvácení.

Příprava soutěže začíná s několikaměsíčním předstihem a podílí se na ní na 30 vysokoškolských studentů, členů spolku Life Saving Support. Velmi důležitá je pro ně podpora obou fakult. „Akce takového typu je finančně náročná: veškerý ošetřovací materiál, obvazy a sterilní krytí, trojcípé šátky, leukoplasti, jednorázové rukavice, resuscitační roušky, termofolie, škrtidla a další nelze po ukončení soutěže již použít vzhledem k jeho znečištění a opotřebování, stejně tak jako maskovací materiál, suroviny na výrobu umělé krve a umělých tkání, amputáty nebo cizí tělesa pro otevřené rány,“ upozorňuje za organizátory student plzeňské lékařské fakulty Jaroslav Pokorný

Organizátoři na letošek připravili několik novinek. Pro pedagogický doprovod soutěžících to bude kurz první pomoci vedený lektory spolku Life Saving Support a účastníky čeká workshop, pořádaný ve spolupráci s kynologickou jednotkou dobrovolných hasičů. 

Zájem o soutěž rok od roku stoupá. „Kapacita byla letos zcela naplněná, zájemce jsme proto odkazovali na příští rok. Mohou se také přihlásit do kroužku Mladého záchranáře, který náš spolek pořádá každý čtvrtek. Více informací je možné najít na FB stránkách Mladý záchranář LSS,“ říká Taisiia Fedorkova, PR manažerka spolku Life Saving Support.

Soutěž odvážných středoškoláků není volně přístupná veřejnosti. Fototermín pro média s možností rozhovorů je v 11:00, Šafránkův pavilon, alej Svobody 31. Účast prosím potvrďte na e-mail: barbora.cernikova@lfp.cuni.cz a napište, zda budete chtít fotografovat či natáčet. V případě zájmu Vám rádi zašleme fotografie z akce.

Rychlé odkazy

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém