16. září 2019 1557 dvomi

Týden mozku odkryje veřejnosti novinky a informace o pokroku a přínosech ve výzkumu mozku

Plzeň, 8. 3. 2019 – Paměť, její mechanizmy a poruchy, Biologické rytmy a světlo nebo Spánek a paměť ve zdraví a nemoci – to jsou jen některá z témat série přednášek předních odborníků plzeňské lékařské fakulty. V rámci globální kampaně Týden mozku (Brain Awareness Week) budou vědečtí pracovníci a pedagogové Lékařské fakulty přednášet v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje ve Smetanových sadech. Série přednášek se uskuteční v úterý 12. března od 16 do 19 hodin a vstup na ni je zdarma.

Prvním z přednášejících bude respektovaný český vědec doktor Karel Ježek, který strávil sedm let v týmu manželů Moserových, držitelů Nobelovy ceny za lékařství. V Biomedicínském centru plzeňské lékařské fakulty vede Karel Ježek Laboratoř experimentální neurofyziologie a jeho tým se zabývá výzkumem mozku a paměti.

Další přednášející doktor Filip Tichánek je rovněž výzkumným pracovníkem Biomedicínského centra a zaměří se na téma Význam neurogeneze v dospělém mozku.

Odborná asistentka Ústavu patologické fyziologie doktorka Dana Jelínková bude hovořit o biologických rytmech a světle.

Na poli výzkumu se pohybuje i další z přednášejících docent Jan Cendelín z Laboratoře neurodegenerativních poruch Biomedicínského centra. Ve své přednášce se bude zabývat otázkou neurotransplantační léčby.

Na závěr série zazní přednáška dalšího neurofyziologa Biomedicínského centra doktora Karla Blahny na téma Spánek a paměť ve zdraví a nemoci.

Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

Týden mozku, Plzeň (program pro veřejnost – vstup zdarma)

úterý 12. 3. 16:00 – 19:00, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady, Plzeň

Přednášejícími jsou vědečtí pracovníci a pedagogové Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy, spolupořadatelem je Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje.

1. Paměť, její mechanizmy a poruchy
    Karel Ježek

1. Význam neurogeneze v dospělém mozku
    Filip Tichánek

1. Biologické rytmy a světlo
    Dana Jelínková

1. Neurotransplantační léčba onemocnění mozečku: naděje nebo slepá ulička?
    Jan Cendelín

1. Spánek a paměť ve zdraví a nemoci
    Karel Blahna

Kontakt:

Ing. Barbora Černíková

e: barbora.cernikova@lfp.cuni.cz

t: 377 593 446

m: 775 856 969

Plzeňská lékařská fakulta je jediným zástupcem Univerzity Karlovy v Plzeňském kraji. Momentálně zde studuje více než 2000 studentů, z toho přibližně 500 cizinců. Na fakultě jsou dva studijní programy – všeobecné lékařství a zubní lékařství. V současnosti je každý rok přijato cca 200 studentů na všeobecné lékařství a 50 na zubní lékařství.