Obsah stránky

Ústav farmakologie a toxikologie

Sekretariát:
Irena Zemenová
377 593 240
irena.zemenova@lfp.cuni.cz
Pracovníci ústavu >

Ústav je umístěn v nové budově Univerzitního medicínského centra, společně s dalšími preklinickými obory a v těsné blízkosti FN Plzeň – Lochotín. Vedoucím Ústavu farmakologie a toxikologie prof. PharmDr. Radek Kučera, Ph.D.

Historie ústavu

Ústav farmakologie vznikl záhy po založení Lékařské fakulty v roce 1945. Zpočátku se pracovalo ve čtyřech místnostech dnes již opuštěného Fodermayerova pavilonu v Plzni – Doudlevcích. Během prvních let ústavu docházelo k několika stěhováním, než byly konečně získány prostory v Procháskově ústavu. V něm sídlila plzeňská farmakologie do roku 2014, kdy se s celým zázemím přesunula do nové budovy Univerzitního medicínského centra – svého současného působiště.


Konzultační hodiny

prof. PharmDr, Radek Kučera, Ph.D.
PharmDr. Eva Dědečková                                
MUDr. Michal Jirásko
MUDr. Hedvika Hatáková
MUDr. Věra Uldrichová
Mgr. Pavlína Černá

po dohodě

Poštovní adresa:
Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy
Ústav farmakologie a toxikologie
alej Svobody 1655/76, budova U2, 323 00 Plzeň


Základní informace

Výuka

Ústav farmakologie a toxikologie vyučuje povinný předmět Farmakologie ve druhém a třetím ročníku magisterského studia všeobecného lékařství a ve třetím ročníku zubního lékařství. Výuka povinných i volitelných předmětů probíhá v českém a anglickém jazyce. Akademičtí pracovníci ústavu mají farmaceutické nebo lékařské vzdělání. Nedílnou součástí komplexního pojetí výuky je také spolupráce se specialisty jednotlivých klinických oborů.

Předmět Farmakologie

Farmakologie je dvousemestrální předmět, ve kterém se studenti seznámí se zákonitostmi farmakodynamiky, farmakokinetiky a mechanismu účinku jednotlivých látek. V praktických cvičeních si budoucí lékaři osvojí principy racionální farmakoterapie se zaměřením na výběr vhodného léčiva, omezení lékových interakcí a nežádoucích účinků. Snahou ústavu je studenty připravit i na praktické aspekty užívání léčiv – od správných zásad předepisování léčivých přípravků po mezioborovou spolupráci. Naším cílem je spokojený a dobře informovaný pacient. 

Rozvržení předmětu

Pro všeobecné lékařství se předmět vyučuje v letním semestru 2. ročníku, je ohodnocen 3 kredity a zakončen zápočtovým testem. Navazuje v zimním semestru 3. ročníku, je ohodnocen 4 kredity a je zakončen zkouškou.

Pro zubní lékařství se předmět vyučuje v zimním semestru 3. ročníku a je zakončen zápočtovým testem.
Navazuje v letním semestru 3. ročníku, je ohodnocen 5 kredity a je zakončen zkouškou.

Podmínky předmětu

Podmínky předmětu Farmakologie II ZS 2024/2025

Výukové materiály

Věda a výzkum

Farmakologický ústav provází bohatá historie vědeckovýzkumné činnosti. V průběhu let byla pozornost mimo jiné zaměřena na chelátotvorné látky, oxidační stres a účinky látek rostlinného původu na imunitní systém. Současná témata výzkumu Ústavu farmakologie a toxikologie jsou zejména patofyziologické procesy u Alzheimerovy choroby, ovlivnění diagnostických metod karcinomu prostaty farmakoterapií a deficit vitaminu D a jeho řešení u určitých onemocnění. Vědeckým zaměřením se tak nyní pohybuje na pomezí preklinické a klinické medicíny.

Identifikace změn glutamátergních drah specifických pro sporadickou formu Alzheimerovy choroby v lidských neuronech a astrocytech indukovaných z buněk pacientů

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které zapříčiňuje 60–70 % případů demencí. Patofyziologické procesy provázející Alzheimerovu chorobu se řadí mezi nedostatečně probádané oblasti. Náš ústav se zaměřuje na poznávání buněčné patologie astrocytů v kontextu Alzheimerovy choroby, jež bylo v dosavadním výzkumu limitováno zejména použitím zvířecích modelů. Cílem projektu je identifikovat změny v glutamátergních drahách a Ca2+ signalizace, které jsou specifické pro Alzheimerovu chorobu v lidských astrocytech. Astrocyty jsou indukovány z explantátové kultury fibroblastů získané kožní punch biopsií od pacientů s prokázanou sporadickou formou Alzheimerovy choroby. Výsledky nám umožní nejen lépe porozumět patofyziologii tohoto onemocnění, ale také mohou přispět ke zlepšení strategie jeho léčby.

Pracoviště je materiálně vybaveno pro sledování farmakokinetických parametrů (analytické metody HPLC, AAS), biochemické analýzy oxidativního poškození (spektrometrie). V nové budově UNIMECu vznikly prostory pro práci s buněčnými liniemi a pro molekulární metody (PCR, Western blot).