O nás
Naše klinika se vyvíjela v 90. létech do podoby moderní radiologické instituce, která se blíží svojí činností praktickou, vědeckou i pedagogickou vyspělým radiologickým klinikám Západní Evropy a Severní Ameriky. Na půdě kliniky má dnes již velkou tradici vyšetřování výpočetní tomografií (CT). První přístroj byl instalován v roce 1985 (Somatom DRH Siemens). V roce 1995 byl obměněn tehdy velmi moderním dvouspirálním přístrojem TWIN II ELSCINT. Od roku 2002 pracují na klinice dva CT přístroje - dvouspirální EMOTION DUO Siemens a multidetektorový 64 - řadý SENSATION 64 Siemens. Magnetická rezonance byla poprvé instalována v roce 1995 - GYREX V DLX 0,5 T. Tento přístroj byl obměněn v loňském roce a byl instalován v současnosti nejprogresivnější světový přístroj AVANTO 1,5 T Siemens s možností celotělového zobrazení a celotělovou matrixovou cívkou (total imaging matrix). Tradice intervenční radiologie na radiodiagnostické klinice má hluboké kořeny v 60. a 70. létech minulého století. V současné době je jen minimum intervenčních výkonů, které nejsou prováděny na naší klinice. Z nejsložitějších výkonů uvádím aplikaci stentgraftů do aneuryzmat břišní a hrudní aorty ve spolupráci s chirurgickou klinikou a embolizace výdutí a malformací mozkových tepen mikrospirálami ve spolupráci s Neurochirurgickým oddělením. Dlouhá je tradice ultrazvukového vyšetření. Jde o nejpřetíženější část kliniky, která pracuje pro celou lochotínskou FN a externí pacienty. Provádíme řadu vyšetření na lůžku na odděleních, také na operačním sále (opět ve spolupráci s chirurgickou klinikou při operacích jater). V oblasti mamologie vyšetřujeme na rozdíl od screeningu symptomatické nemocné, často před operací prsu. Kromě jiného je prováděna vakuová biopsie patologických ložisek v prsu pod ultrasonografickou kontrolou.
Z historie
Dříve zvaná Radiodiagnostická klinika ve FN v Plzni vznikla z rentgenového oddělení na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví v roce 1973. Rentgenové oddělení bylo po 2. světové válce vedeno legendárním primářem Čiperou, primářem Holíkem (který posléze odešel do FN MOTOL v Praze) a docentem MUDr. Z. Chudáčkem, DrSc, který obhájil profesorský titul v době vyhlášení radiodiagnostické kliniky. Klinika přešla ze suterénu na pavilonu 7 ve FN BORY do tehdy moderních prostor pavilonu 22. V roce 1985, kdy byla otevřena FN na Lochotíně, přešla část kliniky do prostor této nemocnice. Prof. MUDr. Z. Chudáček, DrSc. vedl radiodiagnostickou kliniku do roku 1992, kdy odešel do důchodu. V roce 1992 nastoupil do funkce přednosty kliniky doc. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc., který v témže roce habilitoval. Provoz kliniky se ve dvou vzdálených částech Fakultní nemocnice stále rozrůstal, takže v roce 1997 došlo k funkčnímu oddělení části borské a lochotínské. Rozdělení také bylo ovlivněno zvolením přednosty doc. MUDr. B. Kreuzberga, CSc. děkanem Lékařské fakulty a jeho vytížením dalšími povinnostmi. Lochotínská část se stala výukovou základnou LF a zachovala si statut kliniky, zatímco borská část od té doby působí jako radiodiagnostické oddělení (zde se stal primářem MUDr. Zdeněk Chudáček jun. PhD., syn bývalého přednosty).
Pro odbornou veřejnost
Klinika zobrazovacích metod(dříve Radiodiagnostická klinika) je také jedinou výukovou základnou v kraji pro studium radiologie v pregraduálním i postgraduálním programu. Probíhá zde výuka mediků ve 4. ročníku a absolvovalo zde již několik doktorských postgraduálních studentů. V současnosti se chystají 4 doktorandi k získání doktorského titulu. Na klinice také probíhá praktická výuka radiologických asistentů. Klinika participovala v posledním desetiletí na řadě grantů a studií a výstupem její činnosti byla řada časopiseckých sdělení i tři monografie (B. Kreuzberg, M. Michal, P. Krauz: Diagnostické zobrazování nádorových procesů měkkých částí, Grada 1998, J. Ferda, M. Novák, B. Kreuzberg: Výpočetní tomografie, Galén 2002 a J. Ferda: CT Angiografie, Galén 2004). Obě posledně jmenované CT monografie získali první cenu firmy Siemens za nejlepší publikaci autorů v radiodiagnostice do 35 let a MUDr. Ferda získal za monografii Výpočetní tomografie Cenu rektora Karlovy Univerzity za rok 2003. Doc.MUDr. J. Ferda PhD. habilitoval na LF v Hradci Králové v prosinci roku 2004 a od 1.4. 2005 byl jmenován zástupcem přednosty RDG kliniky pro pedagogickou a vědeckou činnost. Všechny výše jmenované úspěchy a celkový vývoj kliniky by nebyl možný bez každodenní obětavé práce všech pracovníků kliniky od lékařů, radiologických asistentů, sester až po THP.
FN Plzeň Lochotín Vchod C, 4.patro studovna, č.dveří 4-303
Portál pro výuku - http://www.mdct.cz
Oficiální stránky Univerzity Karlovy
Informační systém UK
Studijní informační systém
LF UK v Plzni
© 2017 - All rights reserved.