Ve Velké aule Karolina proběhla dne 3. března 2022 inaugurace profesorky Mileny Králíčkové, nové rektorky Univerzity Karlovy, jež na nejvyšším postu po dvou funkčních obdobích vystřídala profesora Tomáše Zimu. Rektorka nastoupila do čela Univerzity Karlovy s účinností od 1. února 2022 a její funkční období potrvá do 31. ledna 2026. „Naše univerzita je komplexní, složitý organismus. Má dlouhou a slavnou historii, ale byla bych ráda, aby měla i úspěšnou budoucnost,“ uvedla v inauguračním projevu.
https://www.ukforum.cz/rubriky/aktuality/8298-profesorka-milena-kralickova-inaugurovana-rektorkou
Zatímco někteří profesoři, nově jmenovaní v loňském roce, na slavnostní předání dekretů stále čekají, podařilo se po zmírnění protiepidemických opatření uspořádat tuto ceremonii pro profesory jmenované nově 8. května tohoto roku. Jsou mezi nimi také dva z Lékařské fakulty v Plzni, a to prof. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D., a prof. PharmDr. Radek Kučera, Ph.D. Dekrety převzali 4. června 2021, tradičně v prostorách Karolina, a to z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Srdečně blahopřejeme a přejeme mnoho zdaru v další akademické práci!
Každý rok oceňuje Francouzské velvyslanectví v Praze nejlepší mladé vědce z českých univerzit a výzkumných institucí. Tyto vědecké ceny jsou rozděleny do sedmi kategorií s tím, že každá má svého sponzora – u lékařství je to firma Pierre Fabre Médicament. Každoročně se do soutěže hlásí desítky kandidátů z celé ČR, kteří jsou nejprve vybráni svými institucemi a následně předstupují před porotu složenou z českých a francouzských odborníků s obhajobou své práce. Tři nejlepší uchazeči dostanou finanční odměnu v podobě šeku věnovaného příslušnou sponzorskou společností. První dva výherci navíc od Francouzského velvyslanectví v České republice obdrží stipendium na měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.
Ve čtvrtek 2. července 2020 převzalo 80 nových profesorů vysokých škol jmenovací dekrety z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Na návrh Na návrh vědeckých a uměleckých je na nejvyšší akademický titul doporučila vláda a prezident Miloš Zeman dekrety podepsal v polovině června. Na seznamu nových profesorů jsou zastoupeni především lékaři, tři z nich jsou z Lékařské fakulty v Plzni.
Biomedicínské centrum Lékařské fakulty UK v Plzni získalo nový výpočetní tomograf pro práci s experimentálními zvířaty. Na zvířecích modelech budou pomocí něj výzkumníci sledovat zejména krevní zásobení orgánů. Pořízení CT je součástí širšího výzkumného projektu, v němž je Lékařská fakulta UK v Plzni partnerem Západočeské univerzity. Projekt má název „Aplikace moderních technologií v medicíně a průmyslu“ (AMTMI) a propojuje experimentální práci s biomedicínským a materiálovým inženýrstvím.
Na Lékařské fakultě v Plzni bude díky evropskému grantu působit špičkový výzkumník v oboru onkologie. Projekt Chaperon, podpořený programem Horizont 2020, odstartoval úvodním meetingem 26. září 2019. Očekávaný expert vzejde z výběrového řízení a na fakultu přijde v zimních měsících tohoto roku. Fakulta se nyní připravuje na zřízení nové výzkumné Laboratoře translační genomiky nádorových onemocnění v Biomedicínském centru, kterou vybraný výzkumník povede. Smyslem projektu je přinést do centra a tím i na Lékařskou fakultu světovou úroveň know-how.
Přestože je transplantace ledviny nejlepší možností pro nemocné se selháním ledvin, je nutné předcházet řadě komplikací, které výsledky transplantace zhoršují. Nezbytná imunosupresivní léčba je příčinou zvýšeného rizika infekcí. Především virové infekce vedou k předčasnému selhání transplantované ledviny a k návratu do dialyzačního léčení. Odborníci z laboratoře Transplantace ledvin a náhrady funkce ledvin (pod vedením doc. MUDr. Tomáše Reischiga, Ph.D., z I. interní kliniky) se dlouhodobě systematicky zabývají výzkumem prevence virových infekcí po transplantaci.
Tým Laboratoře reprodukční medicíny Biomedicínského centra LFP pod vedením Ing. Jana Nevorala, Ph.D., se dlouhodobě věnuje reprodukčními zdraví ohroženého hormonálními disruptory. Jejich článek „Long-term exposure to very low doses of bisphenol S affects female reproduction“, publikovaný v červenci 2018 v časopisu Reproduction, získal nyní ocenění SRF‐Reproduction prize.
Dne 29. listopadu byly v Senátu Parlamentu České republiky předány ceny MŠMT v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Cenu za mimořádný čin pro studenta vysoké školy obdržel Jáchym Wiesner z Lékařské fakulty v Plzni.
Na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic byly 16. listopadu 2017 předány ceny Josefa Hlávky určené talentovaným studentům, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru. Mezi oceněnými bylo jedenáct zástupců Univerzity Karlovy, včetně mladé výzkumnice z Laboratoře kvantitativní histologie Biomedicínského centra naší fakulty Mgr. Terezy Kubíkové, Ph.D., která se zabývá testováním odezvy na implantaci biomateriálů u zvířecích modelů, používaných v tkáňovém inženýrství a biomedicíně. Gratulujeme!
© 2017 - All rights reserved.