Fakultní tisková zpráva

Plzeňská lékařská fakulta si většinu nevyužitých budov ponechala a pronajímá je školám

Zveřejněno: 23.10.2023

Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy se v roce 2022 kompletně přestěhovala do nově vybudovaného moderního kampusu v těsném sousedství Fakultní nemocnice na Lochotíně. Budovy, ve kterých se do té doby učilo a byly rozptýlené v různých částech města, nabídla fakulta nejprve k prodeji.

Plzeň, 3. ledna 2024  Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy se v roce 2022 kompletně přestěhovala do nově vybudovaného moderního kampusu v těsném sousedství Fakultní nemocnice na Lochotíně. Budovy, ve kterých se do té doby učilo a byly rozptýlené v různých částech města, nabídla fakulta nejprve k prodeji. Po roce ale záměr přehodnotila. Soukromému zájemci byl prodán pouze bývalý děkanát v Husově ulici. Historicky cenné budovy Procháskova a Pavlovova ústavu zůstávají v majetku Univerzity Karlovy a lékařská fakulta je pronajímá soukromým školám.

Změnu původních záměrů z prodeje na pronájem vždy schvaluje Akademický senát fakulty„Pronájem jako finální varianta využití budov vyplynul z celého transakčního procesu, ve kterém nám byla nezávislým poradcem Česká spořitelna. Věříme, že do budoucna bude přínos pro naši fakultu vyšší, než kdybychom budovy prodali. Zároveň nás těší, že všichni nájemci jsou z oblasti školství a budovy, ve kterých desítky let studovaly generace mediků, budou i nadále sloužit vzdělávání,“ řekla Ing. Marie Klečková, tajemnice Lékařské fakulty v Plzni.

V budově Pavlovova ústavu v Lidické ulici sídlí od dubna letošního roku Vyšší odborná škola Plzeň. Nájemcem sousedního Procháskova ústavu na Karlovarské třídě by se měl od 1. ledna 2024 stát spolek Montessori Plzeň. Díky jedinečné architektuře a lokalitě jsou historické budovy Procháskova a Pavlovova ústavu nemovitou kulturní památkou ležící v památkové zóně. Pavlovův pavilon, původně Vyšší hospodářská škola, byl postavený v letech 1923 až 1924 podle projektu plzeňského architekta Hanuše Zápala. Procháskův ústav byl vystavěn jako dětský domov na začátku 30. let minulého století, architekty byli Bohumil Chvojka a Rudolf Černý.

Šafránkův pavilon v aleji Svobody lékařská fakulta k prodeji nenabízela a od počátku si ho plánovala ponechat. Od září letošního roku je zde v pronájmu ScioŠkola, která využívá učebny v přední části budovy a společné prostory, vestibul, chodby i bývalou menzu. V zadní části budovy zůstává studentská kolej pro studenty lékařské fakulty. Budovu vystavěnou původně pro účely Krajské politické školy využívá fakulta od roku 1990. „Šafránkův pavilon bychom rádi rekonstruovali, pokud se nám podaří sehnat potřebné finance,“ dodala Ing. Klečková. „V současné době očekáváme vyjádření MŠMT ohledně projektu podaného ve výzvě z programu Rozvoj a obnova ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol.“

Kontakt:

Ing. Barbora Černíková

e: barbora.cernikova@lfp.cuni.cz

t: 377 593 446,

m: 775 856 969