Fakultní tisková zpráva

Revitalizace zahrady Procháskova ústavu

Zveřejněno: 26.02.2024

Překvapilo vás v těchto dnech kácení dřevin v zahradě Procháskova ústavu? Ujišťujeme vás, že je vše v pořádku: v zahradě se kácejí přestárlé hlohy a jedovaté tisy. Chystá se tak na své nové uživatele, kterými budou děti, a to už i od těch předškolních. Místo vykácených stromů budou v zahradě vysazeny nové dřeviny.

Procháskův ústav na rohu Lidické a Karlovarské ulice v Plzni, bývalý dětský domov a poté dlouholeté sídlo několika ústavů LFP, má od ledna 2024 nového nájemce – spolek Montessori. Jeho vedení se s vervou pustilo do adaptace budovy a připravuje ji na to, aby v ní od září mohla být základní škola, výhledově i škola mateřská. Dětem je zde nutno vytvořit bezpečné prostředí, a to v budově i mimo ni. V zahradě areálu se však nacházely letité hlohy a další přestárlé dřeviny, hrozící zřícením, a navíc několik tisů, které jsou prakticky celé – až na červený obal semínek – prudce jedovatými rostlinami. Obojí by bylo pro děti při jejich pohybu po zahradě nebezpečné. Spolek proto jednal s Úřadem městského obvodu Plzeň 1, kam toto území správně spadá, a také se zástupci úseku městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně o tom, jak s těmito dřevinami naložit. Bylo rozhodnuto tyto nebezpečné a nekvalitní dřeviny vykácet, samozřejmě s povinností náhradní výsadby. A tak se brzy můžeme u Procháskova ústavu těšit na obnovenou a prosvětlenou zahradu i na nový pohled na budovu, která se po dlouhé době poodkryje zrakům kolemjdoucích.