19. leden 2015 3651 kri

Propagace vědy má v ČR svou soutěž Famelab

Věděli jste, že existuje síto na plyny? ... že mají strnadi různé dialekty? ... že izomery boranů jsou klíčovou součástí vývoje laserů budoucnosti?

Tyto informace a mnohé další jste měli možnost se dovědět loni v květnu na akci s názvem Famelab. Jedná se o soutěž mladých vědců, ve které je cílem srozumitelně vysvětlit své vědecké téma za tři minuty. Nejlépe tak, aby tomu porozuměl i laik a pokud možno se ještě pobavil. Možná se to zdá být jednoduchým úkolem, ale opak je pravdou.

Přihlaste se do 23.2.2015 na adresu registrace@famelab.cz a uvidíte sami. :-)

Nabízím svou zkušenost ať víte, co čekat...

Loni pro mě vše začalo nijak důležitě vyhlížejícím emailem z děkanátu zvoucím všechny vědce na soutěž v propagaci vědy (Famelab). Byla bych ho smazala, kdyby mě nezaujala větička: Vítězové regionálního kola pojedou na víkendový kurz prezentačních dovedností (Master Class). „To by se mi hodilo na výuku histologie i konference!“ napadlo mě a začala jsem nad tím skutečně přemýšlet. Neodradilo mě ani to, že nikdo z kolegů se ke mně nechtěl přidat.

Vyrazila jsem tedy jen s podporou přítele na regionální kolo do Prahy. Zde se sešlo 11, podobně nervózních lidí, z celého spektra vysokoškolských oborů, kteří měli chuť podělit se o své téma. Zjistila jsem tak, že vytvořit software pro překladač není vůbec jednoduché a málem praskla smíchy při uvádění nepodařených příkladů. Historka o elektronech a jejich dírách sice přišla moderátorce sexistická, ale dle mého názoru hezky ilustrovala jejich vzájemný vztah. Jiná slečna nás přesvědčila, že architektura má také svou vědu a lidé by o tom měli vědět. Výčet všech informací by byl moc dlouhý, proto ho zkrátím. Celý večer byl velmi zajímavý! Na závěr pak porota vyhlásila 5 lidí, kteří postoupili do finále, a já byla mezi nimi. Byla jsem nadšená, protože si myslím, že pro výuku studentů se každý kurz prezentačních dovedností velmi hodí.

O pár týdnů později jsem tedy jela na kurz do krásného zámku v Liblicích, který patří akademii věd (AV). Nevěděla jsem, že AV něco podobného vlastní, ale musím uznat, že se mají čím chlubit. Mimo luxusního ubytování a výborného jídla bylo všechno ostatní také skvělé. Kurz byl celý v angličtině a vedl jej člověk z British Council (BC), slavný popularizátor vědy. BC jich po celém světě má jen osm, aby se zajistila kvalita a konstantnost výuky, tedy jen oni objíždějí všechny státy světa a pořádají pro finalisty FameLab kurzy. A opravdu bylo poznat, že se pán vyzná. Celý víkend jsme vždy absolvovali kratičkou přednášku a pak zkoušeli různé prezentační dovednosti, intonaci, mimiku, gesta, postoj, pohyb a také ticho. Divili byste se, jaký má efekt, když se dobře použije. Mimoto se všech 11 finalistů (byli jsme vybráni ve dvou regionálních kolech) ukázalo být velmi milými a zajímavými lidmi. Tedy netrvalo dlouho a stala se z nás dobrá parta.

Národní kolo tak už pro nikoho z nás nebyla soutěž, spíše dobrá příležitost se znovu vidět a popovídat si.

Kmenové buňky – náhradní díly pro každého, to byl název mého vystoupení. Vše jsem si nacvičila, ale stejně mě nakonec na jevišti přemohla tréma a třásl se mi hlas. Bylo tam zkrátka příliš mnoho cizích lidí, ještěže studenti mi cizí nejsou. :-D Národní kolo jsem tedy nevyhrála, ale mám zkušenosti k nezaplacení a nové skvělé přátele jako bonus.

Letos, v roce 2015 se soutěž koná zase. Až Vám přijde email, zkuste si ho před vyhozením přečíst a trochu se zamyslet nebo na něj nečekejte a přihlaste se sami! Pokud je Vám do 35 let, pořád se počítáte mezi mladé vědce, nezáleží na množství titulů, a proto máte možnost zažít toto malé dobrodružství. Nic horšího než že získáte velmi cenné zkušenosti a pár dobrých rad, se Vám nestane. Tak se zamyslete a zkuste to.

A pokud už věkový limit nesplňujete, nevadí, můžete se přijet podívat, i to za to stojí.

 

M. Miklíková.

Rychlé odkazy

Důležité odkazy

UNIVERZITA KARLOVA

Oficiální stránky Univerzity Karlovy

WHOIS

Informační systém UK

STUDIJNÍ INFORMAČNÍ SYSTÉM

Studijní informační systém